Z ŻYCIA CSRG S.A.
Ratownicza Barbórka 2023
Od ponad 100 lat kolebką ratownictwa górniczego jest miasto Bytom, a dokładniej dzielnica Rozbark, gdzie powstała pierwsza stacja powołana do życia decyzją tarnogórskich gwarków. Kontynuatorką misji zapoczątkowanej w 1907 roku jest obecnie Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, zatrudniająca kilkudziesięciu zawodowych ratowników górniczych, którzy dopiero po ostrej selekcji mogą rozpocząć szkolenie przygotowujące ich do działania w ekstremalnie trudnych warunkach, kilkaset metrów pod ziemią.
To właśnie w CSRG S.A., wyjątkowym miejscu na mapie Polski odbyła się (28.11.2023) Ratownicza Barbórka, podczas której uhonorowano zasłużonych dla ratownictwa górniczego pracowników, tej szczególnie ważnej w systemie bezpieczeństwa zakładów wydobywczych instytucji. Uroczysta akademia była okazją do wręczenia medali oraz odznaczeń m.in. państwowych, które z upoważnienia Prezydenta RP wręczył Prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. dr inż. Piotr Buchwald, a także tych nadanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
W swoim przemówieniu Prezes CSRG podkreślał m.in. wyjątkowo wysoki poziom przygotowania zawodowych ratowników górniczych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt:
„Jestem dumny i zaszczycony faktem, że mogę kierować zespołem tak zdolnych i zdeterminowanych w działaniu młodych ludzi, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia nie wahają się nieść pomoc poszkodowanym górnikom, często można by rzec w sytuacjach beznadziejnych. Wartości którymi się kierują zasługują na szczególny szacunek, bo mówimy tu o braterstwie, solidarności czy chęci niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi” – mówił Prezes Buchwald. Te słowa zostały wypowiedziane przede wszystkim w kontekście niedawnej akcji ratowniczo-poszukiwawczej w KWK Pniówek, gdzie warunki były ekstremalnie trudne i miały bezpośredni wpływ na organizację i przebieg akcji.
Prezes ratowniczej centrali podkreślał także, że Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego posiada swoje priorytety, jednak jedną z głównych wartości dodanych jest współpraca z wieloma podmiotami na różnych płaszczyznach, która gwarantuje dalszy, dynamiczny rozwój Spółki. W tym miejscu wspomniał o wieloletniej bardzo owocnej współpracy z Państwową Strażą Pożarną, GOPR czy o rozpoczętych w tym roku wspólnych ćwiczeniach grup wysokościowych CSRG i śląskiego garnizonu policji. Bardzo ważnym aspektem w działalności CSRG jest wsparcie jednostek naukowo-dydaktycznych, takich jak GIG-PIB, AGH, Politechnika Śląska czy KOMAG.
To także działania prowadzone poza głównym profilem CSRG, Prezes Buchwald wspomniał m.in. o tegorocznej akcji „Bezpieczne Wakacje”, w ramach której przygotowano do wakacyjnego, bezpiecznego wypoczynku, wraz ze szkolenie z pierwszej pomocy, prawie pół tysiąca uczniów szkół średnich z naszego województwa.
Na zakończenie swojej wypowiedzi Prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu w sposób bardzo wymowny podkreślił, iż wielowiekowe doświadczenie ratowników górniczych, ich obecne doskonałe przygotowanie, także sprzętowe, to gwarancja, że żaden górnik w sytuacji zagrożenia nigdy nie pozostanie sam – bez pomocy.
GALERIA ZDJĘĆ / Ratownicza Barbórka 2023
najnowsze
Kondolencje
Najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci OJCA Pani Małgorzacie Leś składają: Zarząd i Pracownicy CSRG S.A.
WięcejInformacja CSRG S.A.
Decyzją Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. z dniem 1 stycznia 2025 r. Pan mgr inż. Marcin Pypeć został mianowany...
WięcejŻyczenia świąteczne
Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek oraz spełnienia marzeń i nadziei, jakie niesie ze sobą Nadchodzący Nowy Rok życzą Rada...
Więcej